Jöhet az ivószünet a Forma-1-ben is!

Közzétéve: 2026-06-24
Bulvár

A futamok folytonosságának megtörése és 17 kötelező leállás egyetlen verseny alatt? A Top Gear maró gúnnyal vette célba a száguldó cirkusz végtelen profitéhségét és a modern sportágak túlkommercializálódását.

A FIFA-világbajnokságokon bevezetett, mérkőzés közbeni ivószünetek átütő – és legfőképp pénzügyi – sikerén felbuzdulva a Forma–1 vezetősége radikális lépésre szánta el magát az Osztrák Nagydíj előtt. Bevezetik a kötelező pilóta-hidratációs leállásokat, amelyeket pontosan négykörönként kell majd végrehajtani. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Red Bull Ringen nagyjából öt percnyi intenzív, kerék a kerék elleni csata után minden versenyző köteles lesz félrehúzódni, hogy magához vegyen egy hűsítő, frissítő és – ami a legfontosabb – a szponzorok által jóváhagyott italt.

A kritikusok azonnal rámutattak, hogy a verseny 17 alkalommal történő megszakítása teljesen romba döntheti a futam dinamikáját és élvezeti értékét. Az F1 egyik szóvivője azonban gyorsan eloszlatta az aggályokat:

„Lehet, hogy a verseny tizenhétszeri megállítása felesleges intézkedésnek tűnik, ami tönkreteszi a körözés ritmusát. De ahogy a FIFA is bebizonyította, a cél az, hogy a legjobb feltételeket teremtsük meg sporthőseink számára a teljesítményhez. Az a tény, hogy ez tonnányi új reklámlehetőséget biztosít, csupán egy teljesen véletlenszerű mellékhatás.”

A háromperces szünetek emellett kiváló alkalmat biztosítanak majd a csapatfőnököknek arra is, hogy futam közbeni taktikai tanácsokkal lássák el versenyzőiket. Olyan kifinomult és mélyenszántó utasításokra kell itt gondolni, mint például: „Próbáltál már egy kicsit gyorsabban vezetni, Lance?”

Sokan megjegyezték azt is, hogy a Red Bull Ring – lévén több mint 700 méteres tengerszint feletti magasságban, ráadásul az Alpokban található – nem éppen a fullasztó hőségéről híres, így a hidratáció közvetlen kényszere némileg sántít. A válasz erre is határozott volt: az intézkedés az elvekről szól. Arról az elvről, hogy nincs a sportágnak olyan hagyománya, amit ne lehetne kénye-kedve szerint felrúgni. No meg a pilóták kényelméről, hiszen pilóták nélkül nincs show, az autók pedig nem vezetik el magukat – legalábbis 2028-ig biztosan nem.

A labdarúgás világából merített ihlet ráadásul nem áll meg a hidratációs szüneteknél. Látva, hogy egy irányító testület előtt a megfelelő szemlélettel nincsenek pénzügyi határok, a Forma–1 már a jövőbe tekint. A tervek szerint a 2027-es szezon hűen tükrözi majd a kibővített futball-világbajnokság sikerét: a naptárban 48 versenyző fog osztozni 48 futamon az év során. Elvégre a sport jó dolog, a több jó dolog pedig mindig jobb. Létezik olyan, hogy „túl sok orvosság”? Nem. Létezik olyan, hogy „túl sok pénz”? Olyat még nem fedeztek fel.

Hivatkozás és forrás: